Byla jsem tu - Gayle Forman

2. března 2017 v 12:21 | Ev. |  Knihy

Byla jsem tu │ I Was Here


Počet stran: 272
Rok vydání: 2016


O této knize jsem se dozvěděla z recenze od mé oblíbené blogerky Infinity a hned jsem si řekla, že tuhle knihu si musím přečíst. Hned mě zaujalo téma, protože já a sebevraždění, to nějakým způsobem jde dohromady. Prošla jsem si obdobím sebepoškozování a uvažování nad sebevraždou, takže mě zajímá v podstatě vše kolem toho. A jak to může vypadat, když si někdo vezme život? Jak se cítí rodina a nejbližší přátelé toho člověka?

Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu.
Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc - jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?

Byla jsem tu je moje první kniha od Gayle Forman (mám v plánu číst Zůstaň se mnou a Kam jsi odešla) a stejně jako u hodně dalších knih vlastně ani nevím, co si mám myslet. Mám z ní takové rozporuplné pocity. Neřekla bych, že mě kniha úplně zklamala, ale zcela nadšená taky nejsem. Ze začátku jsem se do ní nemohla vůbec začíst, Cody mi přišla často protivná, i když jsem se v ní občas našla. Když přišla o svoji nejlepší kamarádku, byla přesvědčená, že přišla i o část sebe. O tu lepší část. Celý život žila v jejím stínu a teď nastal čas, kdy se musela naučit žít sama za sebe. Což naprosto chápu, že musí být těžké. Mně sice takhle nikdo neumřel, ale trochu chápu, jak se asi musela cítit. Každopádně například k Benovi se podle mě nemusela chovat tak odměřeně a příkře, ale už od začátku mi bylo naprosto jasné, jak to mezi nimi skončí.

V knize se také setkáme se spolubydlícími zesnulé Meg, kteří mě nijak zvlášť nezaujali. Každý měl něco do sebe a jak Harry, Alice i Richard na mě udělali mnohem lepší první dojem než samotná hlavní hrdinka, kdyby se v knize objevovali častěji, nejspíš bych je měla radši než samotnou Cody, jejíž útočný postoj k nim se mi nelíbil. Například k Alici se chovala zbytečně nepřátelsky, když ona byla na ni milá a snažila se o své již bývalé spolubydlící zjistit něco víc.

Postupem času jsem se do knihy začetla a když se Cody snažila přijít na to, co Meg přimělo k sebevraždě, snažila jsem se na to přijít s ní a chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne. Asi jsem čekala nějakou větší záhadu nebo tak něco, ale důvod byl naprosto obyčejný. Asi úplně nedokážu pochopit, jak se Cody musela cítit, co prožívala Meg bych možná pochopila více. Co jsem naprosto chápala bylo Codyino rozhořčení, když zjistila, že celou dobu nevěděla nic o stavu své nejlepší kamarádky. Byla naštvaná a zároveň smutná, že se jí kamarádka s ničím nesvěřila. Nakonec jsem uznala, že ani ona to nejspíše neměla lehké, ale některé její chování mi prostě lezlo na nervy.


I když byla Cody nesebevědomá, přišlo mi od ní hodně odvážné cestovat několik stovek kilometrů přes státy, jen kvůli tomu, aby zjistila, co se vlastně stalo s její kamarádkou. Tohle já bych třeba nedokázala a to nebydlím v USA, které jsou poměrně větší než Česká republika.

Jak už jsem zmínila, čekala jsem od celé knihy něco víc, ale i tak se mi líbila a i když pro mě nebylo snadné začíst se do ní, když se mi to povedlo, zhltla jsem zbytek knihy jako nic. Styl psaní autorky se mi líbil, teď už se jen dostat k dalším dvoum jejím románům, které už čekají v mojí knihovničce. Ale těch knížek tam čeká mnohem více a já nevím, co mám číst dříve. Pokud hledáte něco na čtení, Byla jsem tu můžu určitě doporučit, pokud máte rádi napětí a i trochu té romantiky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 2. března 2017 v 14:34 | Reagovat

Moc hezky napsané! Těšila jsem se na tuto recenzi a jsem ráda, že kniha se ti líbila, ale je vidět, že mně teda asi víc. :D
Cody mě často taky úplně vytáčela. Nemohla jsem ji vystát, ale pak jsem ji celkem pochopila, ke konci. :)
Od autorky bych doporučila rozhodně ještě knihu Jen jeden den, ta je naprosto dokonalá! :)

2 neverbealone neverbealone | Web | 4. března 2017 v 11:11 | Reagovat

Ten obal knížky! Neskutečně boží O.o
Docela se divím, že si knížku i tak četla dál, když tě ze začátku moc nebavila .. to já neumím. Když se do knížky nezačtu během prvních pár stránek, tak pak nemůžu najít odhodlání se k ní vrátit.

3 s. s. | Web | 6. března 2017 v 0:58 | Reagovat

tento druh knih mě popravdě nikdy nenapadl vyhledávat, ale musím říct, že tvoje recenze mě opravdu zaujala :)

4 Ronnie Ronnie | Web | 6. března 2017 v 18:54 | Reagovat

páni,tohle by mě asi hodně bavilo. já ted ctu hp prvni a druhy dil

5 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 14. března 2017 v 17:58 | Reagovat

Tu chci, už po ní pokukuji delší dobu :-) ale ted nemohu utracet a stejne mam doma tolik knih na cteni, ze nevim kterou si vzit na cteni jako prvni :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama