Unfriended vs. Friend Request

9. prosince 2016 v 15:09 | Ev. |  Filmy
Právě se pouštím do něčeho pro mě absolutně netypického. Moje snahy o recenze jsou už tak dost bídné, ale já se to teď pokusím posunout na další level. Chtěla bych svými slovy (překvapivě svými slovy) porovnat dva podobné filmy. Alespoň většina lidí je srovnává. Většina lidí, které ty filmy zná, samozřejmě.

Ani nevím, co mě to napadlo, ale v době svého volna jsem se rozhodla dobrovolně se podívat na horor. A pak se stalo, že jsem se podívala i na druhý horor. Dobrovolně. A dívala jsem se sama. Obvykle se u hororů bojím, obzvlášť když se na ně dívám sama. Buď se ze mě stal člověk absolutně bez citů (spíše ne) nebo to prostě nebylo tak děsivé (spíše ano). Takže jsem ve zdraví přežila a můžu psát tenhle další článek absolutně bez smyslu.

Z názvu už jste poznali, že půjde o film Unfriended (Odebrat z přátel) a druhý film nese název Friend Request (ten druhý název Unfriend jsem moc nepochopila, ale ok).Obsah a kde jsem k filmu přišla

"Laura Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se na internetu neobjevilo video, které do nechutných detailů prezentovalo, jak se sťala na jednom večírku. Dříve všemi obletovaná kráska veřejnou potupu neustála a spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se partička jejích spolužáků "sejde" na videochatu, kde řeší obvyklé teenagerovské problémy, dokud se do jejich skupiny nenabourá neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Kromě toho, že ho nejde ze soukromé diskuze vyhodit, je na tomto uživateli zvláštní i to, že ho velmi zajímá, kdo nahrál na internet ono nelichotivé video. A pak se do diskuze zapojí i jejich mrtvá spolužačka... Pocit, že jde o nechutný vtip, brzy vystřídá absolutní zděšení všech zúčastněných. Neznámý uživatel totiž nezůstává jen u slovních výhrůžek a za pravdou jde doslova přes jejich mrtvoly."

Nějakou dobu jsem se plánovala na Odebrat z přátel podívat, dokonce jsem si film před pár měsící stáhla. Pořád se mi do toho moc nechtělo. Možná proto, že jsem se zrovna dvakrát nechtěla dívat se na to sama, abych se akorát tak bála, a neměla jsem nikoho, kdo by se díval se mnou. Vlastně jsem ani pořádně nevěděla, o co tam má jít. To já nevím snad nikdy, když plánuju na něco se podívat. A když už si to někde přečtu, tak to pak stejně zapomenu. Věděla jsem, že se to má odehrávat na obrazovce počítače, což mě docela lákalo. To, že se tam mám bát, už mě zas tak moc nelákalo. Pár měsíců mi film jen tak "ležel" v počítači, než jsem onen soubor opravdu přehrála.


"Laura je jednou z nejpopulárnějších děvčat na škole. Když jednou večer na sociální síti potvrdí žádost o přátelství podivné samotářské spolužačce Marině, ani v tom nejhorším snu by ji nenapadlo, jaký to bude mít dopad. Po neustálém psaní zpráv, komentářů k její osobě, telefonátů a dokonce konfliktě ve školní jídelně, usoudí, že nejlepším rozhodnutím bude dané "facebookové přátelství" jednou pro vždy přerušit. Neuběhne však dlouhá doba a presvědčí se, že tento krok byl další obrovskou chybou. Zoufalou Marinu Lauřin krok natolik rozruší, že spáchá sebevraždu. Navzdory tomu, že se nejprve zdá, že všemu trápení konec, peklo teprve začíná nabírat na obrátkách. Tato událost totiž spouští sled záhadných úmrtí, za kterými stojí temná stránka zesnulé Mariny. Zlověstný duch bude putovat světem živých dokud se nepomstí Lauře a jejím přátelům."

Oproti tomu o druhém filmu jsem slyšela (spíše četla - mimochodem zde na blogu u jedné fajn holčiny, pokud tohle náhodou čteš, tak děkuju za tip na film, myslím, že jsem ti to psala i do komentáře, takže děkuju ještě jednou :D ) teprve před pár dny. Možná už i dříve, ale to si nepamatuju, takže spíš ne. Stejně tak jsem si o něm nic nezjišťovala, chtěla jsem si něco pustit a napadl mě super nápad, že si pustím zrovna tenhle horor. Asi jsem se opravdu hodně nudila. Jenom jsem si ho vyhledala na googlu a viděla tam v kolonce země původu Německo a řekla jsem si "ok, jdu do toho, nic víc vědět nepotřebuju". (Taková kolonka se reálně u filmů neuvádí, jen jsem chtěla vypadat jako že umím používat slova, moc to nevyšlo.) Možná mám zajímavý způsob výběru filmů, ale pro mě ty Německé poslední dobou dopadají mnohem lépe než třeba ty Americké. Dokonce se setkávám s kladnými reakcemi i ve svém okolí, občas jsou u některých Německých filmů i kladné recenze na čsfd a to už je fakt co říct. Ale zpět k hlavnímu tématu.


Trailer a názor na samotný děj filmu

Hned se bez mučení přiznám, že tenhle film budu hodnotit jako ten horší. Koncept filmu točeného jen jako monitor počítače mi přijde vcelku geniální. Avšak zde se ukázalo, že ne vždy to musí být úplně super. Oba filmy jsou s titulkami, což mi jako takové nevadí, i když jsem zvyklá dělat u sledování miliardu dalších věcí, takže je potom těžké vnímat všechno. Naštěstí něco z angličtiny rozumím i bez titulků. Ne však když tam řve asi šest lidí přes sebe. Tomu bych nerozumněla ani jako rodilý mluvčí. Takže jsem několikrát čekala, až se všichni uklidní a přestanou histerčit, protože mi to po chvíli fakt začalo lézt na nervy. Dobře, v takové situaci asi nebude nikdo v klidu, ale nevím, jestli je zrovna fajn, aby vás z toho za chvíli začala bolet hlava. Druhá věc je, že pokud na sebe neječeli, tak se v podstatě nedělo nic zajímavého. To se nedělo, ani když na sebe ječeli, ale to je vedlejší. Chci tím říct, že celkově mi ten příběh přišel trochu bez smyslu, jenom se duch mrtvé holky chtěl pomstít a postupně všechny pozabíjet. Nebo já vlastně ani nevím, o co tam šlo, protože mě po čase ani nebavilo věnovat příběhu svoji pozornost. Pokud to nějaký ten příběh mělo. Teď nevím, jestli je to chyba moje nebo tvůrců filmu. A hlavní postavy/herci? Vůbec mi nesedli a každý z nich mi ve své podstatě vadil. Unfriended jsem sledovala den po Friend request, možná jsem byla trochu zmlsaná z předchozího hororového zážitku.
xHodnocení na ČSFD: 52%x


Druhý příběh sice nebyl zcela situován na sociální sítě, avšak podstatná část jim také patřila. To je asi jedna z mála věcí, které mají filmy společné. Musím se přiznat, že samotnému ději jsem ze začátku také nedávala moc pozornost, chvilku mi trvalo dostat se do děje. Celkový příběh mi ale přišel poutavější, takže jsem se do něj dostávala lépe. Hlavní postavy mi byly o hodně symatičtější, hlavně - jak už u mě bývá zvykem - jedna mužská postava, a to se mi pak hned na film lépe kouká. Většinu filmu jsem se ale modlila, aby právě on neumřel a malá dušička ve mě doufala, že to všechno skončí nějakým tim malým happyendem. U hororů a podobných strašidelných filmů je taky jedna podstatná věc - strašení. Překvapivě. Pokud jste tak trochu poserové, doporučila bych spíše Unfriended, protože tam mi některé scény přišly spíše vtipné než děsivé. Upřímně, smála jsem se i u Friend request, ale u toho jsem se párkrát i solidně lekla a odvracela s nechutí obličej (celkem špatně nesu některá zranění a situace). A byla tam velmi hezky ukázána práce policie. Kvalitní práce policie. :D Film je režírovaný německým režiserém, kterého znám, ale jenom jako herce. O to více mě překvapil jak film samotný, tak některé kladné komentáře uživatelů Československé filmové databáze. To mě zpětně přesvědčilo o tom, že to nebyl jen můj pocit, ale že si více lidí myslí, že zhlédnutí tohoto filmu není až taková ztráta času. Neříkám, že by to nějak zvlášť ovlivňovalo můj názor, ale je fajn, když s vámi někdo souhlasí. Konec vám úplně prozrazovat nebudu, ale nutno říct, že to byla celkem pecka. Rovnou řeknu, že to nebyl můj vysněný happyend, ale úplně nespokojená taky nejsem.

xHodnocení na ČSFD: 65%x


U obou filmů jsem očekávala něco více reálného, ale pak mi došlo, že horor nejspíš reálný být nemůže. Takže to není ani plus ani mínus. Další věc, kterou hodnotím u obou filmů stejně, jsou závěrečné titulky. I kdyste měli pocit strachu, tak písničky v nich vám ho zase zaženou někam pryč, protože já jsem si na ně skoro i trsla. V hororech jsem byla vždycky zvyklá na děsivnou hudby, hlavně i v závěrečných titulkách. Někdy to ovšem může být spíše na škodu, takže se tohle dá hodnotit kladně. Alespoň se pak tolik nebojíte jít na záchod. Ta z Friend request z ní alespoň trochu strašidelně, což mi vůbec nevadí a s klidem jsem si ji přidala do svého playlistu.Mého favorita už znáte a není to jen kvůli zamilovanému kamarádovi hlavní hrdinky, který byl očividně ve friendzone a mimo to hrozně roztomile koukal. Pokud jste oba filmy viděli, určitě mi napište svůj názor, jsem opravdu zvědavá na pohled někoho dalšího. Pokud jste neviděli, pusťte si alespoň jeden (ten lepší :D ), zvládla jsem to i já a to se taky bojím snad všeho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 20:29 | Reagovat

Moc pěkná recenze! Poslední dobou už nejsem zrovna fanoušek hororů. Přijde mi, že se bojím čím dál tím víc. Divné. Každopádně ten tvůj favorit zní dost zajímavě, takže ho možná někdy zvládnu. :P Jinak, vím, že je to dost mimo mísu, ale pokud jsi ještě neviděla "Vůdce" v němčině "Vlna", tak je to podle mě hodně dobrý německý film podle pravdy. :)

Nakonec bych tě chtěla pozvat na Vánoční giveaway, které probíhá na mém blogu. Protože Vánoce jsou o obdarovávání! ♥

2 Heaven Heaven | Web | 10. prosince 2016 v 17:38 | Reagovat

První film jsem viděla a s hodnocením souhlasím. Nebyl špatný, ale žádný geniální filmový výtvor to nebyl.
Druhý jsem neviděla ale vypadá moc zajímavě. Hlavně mi je sympatická ta herečka, kterou znám z The 100.

3 cincina cincina | Web | 10. prosince 2016 v 19:13 | Reagovat

Mě takové filmy moc nebaví, takže já ti na tohle moc názor neřeknu:D Ani jeden z nich neznám:D

4 Monica. Monica. | Web | 10. prosince 2016 v 21:15 | Reagovat

Já jsem v životě neviděla horor, to je docela přiznání :D a ani filmy jako takové moc nemusím, zvlášť ty horory, jednoduše mě vůbec neláká na to koukat... Takže se nejspíš nejuknu, ale jinak jsi to sepsala dobře :)

5 buttercup buttercup | Web | 11. prosince 2016 v 12:06 | Reagovat

o filmu slyším poprvé, shame on me. myslím, že kdybych o tom četla někde jinde, tak mě ten příběh ani tak nezaujme, ale tahle recenze od tebe se mi vážně hodně líbila, takže díky za inspiraci brácho, jak budu v moodu, tak na to mrknu. :) :D super článek, jako vždycky. :)

6 Ooomarie Ooomarie | Web | 11. prosince 2016 v 13:33 | Reagovat

Já horory zrovna moc nevyhledávám, takže tohle filmy pro mě nebudou, ale recenze se mi líbila :-D

7 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 12. prosince 2016 v 9:37 | Reagovat

Tak já viděla jen ten Unfriended a jako...vůbec mě to nebavilo, abych pravdu řekla, čekala jsem od toho víc :-D Ten druhý film jsem ještě neviděla...ale musím říct, že písničky se mi taky líbí, především ta první, hah :-)

8 Medvěd Medvěd | Web | 13. prosince 2016 v 6:34 | Reagovat

Abych pravdu řekl, tak jsem bohužel ani jeden ze zmíněných filmů neviděl. Takže ti k tomu moc nepovím. No ale kdyby jsi chtěla doporučit nějakej jinej, nemám problém :).

9 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 8. února 2017 v 17:00 | Reagovat

tak tohle zní mega krutě a kdyby se nejednalo přímo o horor tak si to asi i pustím, ale už se mi znechutil i trailer :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama