Knižní nákupy aneb co se chystám číst

2. listopadu 2016 v 18:26 | Ev. |  Haul ?
Poslední dobou jsem se trochu pobláznila a do konce roku nejspíš budu mít co číst, protože poslední dobou nemám na knížky moc času a ani nálady. Přesto jsem si za minulý měsíc rozšířila knihovničku hned o pět výtisků. Nejspíš už jste pochopili, že účelem tohoto článku má být knihy vám představit, i když už je nejspíš všichni znáte a literární nadšenci už je dávno četli. Ale co, to mě přece nemůže odradit!Na začátek se musím přiznat, že focení knížek není zrovna moje parketa a i když se moc snažím vyrovnat se těm krásným fotkám sdíleným různě po internetu, jsem v tom fakt špatná. Ale řekla bych, že snaha se cení. Mimochodem už jste poznali, že v tomhle článku neobjevíte žádnou závratnou novinku? Přesto doufám, že se najde někdo, kdo se mým článkem probere až ke konci.


BÁBOVKY - RADKA TŘEŠTÍKOVÁ

Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.

* * *
Vůbec netuším, proč jsem se rozhodla tuhle knížku přečíst. V zahraničních knížkách a autorech se nevyznám, v těch českých jsem v lese už úplně. Navíc nemám ráda příběhy, kde je několik postav a epizod, popisujících jejich život, a následně se jejich cesty začínají protínat. Nemusím to hlavně proto, že se v těch postavách ztrácím. Ale zvládla jsem to u několika filmů, tak musím zvládnout i tuhle knížku, nebo ne? Nevím, co od toho očekávat, raději nic očekávat nechci. Četla jsem pár recenzí a slyšela pár názorů a abych pravdu řekla, moc pozitivní zrovna nebyly. Přesto zkusím jít do toho a udělat si názor vlastní.

WILL GRAYSON, WILL GRAYSON - DAVID LEVITHAN, JOHN GREEN

Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí - kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. A když ten se do něčeho pustí, můžete si být jistí, že při zdi se držet nebude… Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství.

* * *
Nejsem zrovna zastánce a milovník Johna Greena, četla jsem od něj jen dvě knížky, a druhého autora ani neznám (já říkala, že jsem ve čtení špatná, ale snažím se to napravit). Přesto se těším, až se do knížky pustím, protože to zní přinejmenším zajímavě. Ano, spousta z vás už to nejspíše četla - to je taky můj způsob, kde chodím na knížky, které si chci přečíst - vaše recenze. Můžu jen doufat, že mě to nezklame jako například Papírová města.

BYLA JSEM TU - GAYLE FORMAN

Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu.
Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc - jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?

* * *
Když jsem četla recenzi u Infinity, hned jsem věděla, že tohle si musím prečíst a v zápětí už jsem objednávala balík. Zároveň mě přiměla, abych si přečetla i další knížky této autorky, ale o tom snad někdy jindy. Možná to bude znít divně a ujetě, ale já miluju téma sebevraždy. Obzvlášť v knížkách a filmech. Když někdo nespáchá sebevraždu, i když se k tomu schyluje nebo to tak vypadá, jsem značně zklamaná. Opravdu jsem až tak zvrácená. Tady mám jistotu, že se to opravdu stane a já prostě chci vědět, co bude dál.

VŠEM KLUKŮM, KTERÉ JSEM MILOVALA - JENNY HAN

Milostné dopisy mají mnoho podob. Lara Jean nikdy žádný nedostala, ale pár už jich napsala - na rozloučenou. Lara žádnému klukovi nedala najevo, že se do něj zamilovala. Místo toho mu napsala dopis o tom, jak se cítí, pečlivě ho zapečetila a schovala do krabice pod svou postelí. Ale jednoho dne dopisy z krabice zmizí a Lara zjistí, že je někdo rozeslal. A najednou musí čelit všem svým pocitům, které před světem - a hlavně přímo před adresáty - pečlivě ukrývala! A jak se postupně vyrovnává s minulostí, zjišťuje, že něco dobrého to rozeslání dopisů přece jen přineslo.

* * *
Ach, ta láska, no není nádherná? Dobře, velmi často se stává, že láska prostě nádherná není a to mluvím o té neopětované. Stejně jako hlavní hrdinka jsem nikdy nedostala žádný milostný dopis, i když jsem si to několikrát hodně přála. Pár jsem jich napsala, dva jsem dokonce doručila (bylo mi to prd platný), ale většinou to byly jen moje platonické lásky, které by si moc nepočetly, protože nebyly z Česka. Ale našlo se mezi nimi i pár kluků z mého okolí a kdyby někdo z nich ten dopis dostal, nejspíš bych se propadla do země. Takže jsem ráda, že si můžu přečíst v knize, jak by to teoreticky mohlo dopadnou a že to nemusím prožívat na vlastní kůži. Ještě že už jsem vyrostla a jako velká holka už takové věci nedělám.

HLEDÁNÍ ALJAŠKY - JOHN GREEN

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

* * *
Přiznávám se. Tohle je jedna ze dvou Greenovek, které jsem četla. Jenže už je to delší dobu a četla jsem ji v elektronické podobě a to prostě není ono. Příběh tohoto díla mě naprosto nadchnul a pokud jste ho četli, nejspíš víte, že jsem s vývojem byla spokojená (já a ty moje úchylky). Věděla jsem, že z téhle knížky nebudu zklamaná a že ji ve své knihovně potřebuji, proto jsem ji přihodila k objednávce (taky jsem chtěla mít poštovné zdarma a chybělo mi necelých 200 korun, tak jsem si řekla "proč sakra ne"). Doufám, že jsem se za ty roky nezměnila a nakonec nebudu zklamaná.

MILÝ JOHNE - NICHOLAS SPARKS

John jako mladý se snaží najít rovnováhu mezi ním a jeho otcem. Při propustce z armády potkává Savannah. Stávají se z nich přátelé potom, co John skočí pro její kabelku do vody. U ohně s vysokoškoláky se seznamuje se Savanniným přítelem Timem Wheddonem. Po počátečním setkání se John a Savannah opět sejdou na pláži, kde on ji učí surfovat. Rychle se do sebe zamilují. Savannah po setkání s jeho otcem vysvětluje Johnovi, že otec má zřejmě Aspergerův syndrom, a proto je tak odtažitý a věnuje se stále jenom své sbírce mincí. John se rozzuří a uhodí Tima do nosu. Před odjezdem zpět do armády mu Savannah a Tim odpouštějí, a John slibuje, že si po své vojenské misi Savannah vezme. Ona mu při rozloučení dává dopis, kde mu slibuje svou lásku.
Později přijíždí domů a stráví se Savannah noc. John je šťastný, ale cítí povinnost se vrátit k armádě. Po 11. září se John upíše u armády na další dva roky. Devět měsíců před ukončením služby příjde od Savannah dopis, který však končí slovy...Sbohem

* * *
Opět jsem objevila Ameriku. Jenže mě prostě někdy nenapadne, že ten film je natočený podle knihy. A pak, když to zjistím, ji musím hned mít. Z téhle šestice nejvíce očekávám od Milý Johne a pevně doufám, že mě nezklame, protože ten film...prostě e m o c e. A vzhledem k tomu, že u mě v drtivé většině vedou knížky před filmy, doufám, že zážitek z ní bude ještě lepší než z filmu. Mimochodem - já miluju vojáky a mají můj obrovský respekt. A pokud u mě Nicholas Sparks obstojí, rozhodně jdu do dalších jeho knížek.Předpokládám, že tenhle článek byl opět pro mnoho z vás velmi užitečný a všichni ho přečetli až do konce... Každopádně, mí knižní přátelé, napište mi do komentáře, jestli tyhle knížky znáte, jestli jste je četli, popřípadě jaký na vás udělaly dojem a podobně (nenutím vás, jen tak, pokud se vám chce, budu ráda... :D ). Já jsem neskutečně ráda, že jsem tohle zvládla napsat, i když to vypadá, že to nedá moc práce, ale i tak... navíc jsem unavená a pořád nějaká nakřáplá (fyzicky i psychicky), ale o tom zase někdy jindy. A pokud byste chtěli recenze, dejte vědět, já je stejně neumím psát a všichni to znáte :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andey Andey | Web | 2. listopadu 2016 v 20:38 | Reagovat

Od Johna Greena jsem nečetla jedinou knížku, ale docel ráda bych si přečtla Hledání Aljašku, která je v knihovně pořád půjčená, a Will Grayson, Will Grayson. Jinak ostatní knížky taky znám, ale nečetla jsem je.

2 Infinity Infinity | Web | 2. listopadu 2016 v 22:31 | Reagovat

Na tenhle článek jsem se tak moc těšila! <3
Na Bábovky znáš můj názor, není úplně kladný a jsem zvědavá, co na tu knihu řekneš ty.
Byla jsem tu, Will Grayson, Aljaška a Všem klukům, které jsem milovala jsou prostě úžasný knížky, který já miluju a doufám, že se stejně budou líbit i tobě. Moc moc v to doufám!
A ta fotka je krásná, nevím proč se zas podceňuješ! :-?

3 Romana Romana | Web | 3. listopadu 2016 v 7:03 | Reagovat

Mě se tedy Bábovky líbily, nebyla to sice žádná hitparáda, ale dobrý.

4 Lauralex Lauralex | Web | 3. listopadu 2016 v 20:33 | Reagovat

Jsem ráda, že tu vidím knihy. :D
Tři z šesti mohu doporučit (Aljaška, Will Grayson, Milý Johne). :-)

5 cincina cincina | Web | 3. listopadu 2016 v 22:16 | Reagovat

Do Bábovek se chci taky pustit, i když na to čtu recenze různé:) Někomu se to prostě líbí, jinému zase ne. Takže jsem docela zvědavá, ale do koupě si nechystám, spíš si to potom půjčím v knihovně:)
Od Johna Greena jsem četla dvě knížky. Hvězdy nám nepřály a Will Grayson, Will Grayson. Na to, jaké jsou Hvězdy podle některých pecka, tak mě zase oslovil právě Will a Will. Rozhodně ti to doporučuju, protože já se zamilovala ♥ Asi to bude tím, že jsem v obou Willech našla kousek sebe. Rozhodně si tuhle knihu chci pořídit, protože jsem ji měla pouze vypůjčenou.
Třetí knihu vůbec neznám:O
Čtvrtou mi doporučovala kamarádka a asi se do ní pustím, další Greenovka no:D Mi se do toho autora nikdy nechce, protože vím, jaké šílenství kolem něho je.
Poslední knihu znám jako film, ale nečetla jsem ji:)
Myslím si, že je to dobrý výběr. Potom dej vědět, jak se ti jednotlivé knihy líbily, jsem zvědavá!:)

6 Baryn Baryn | Web | 3. listopadu 2016 v 23:53 | Reagovat

Bábovky zní jako hrozně dobrá a vtipná knížka. :D Já miluji, když se prolíná více příběhů, a k tomu jsou příběhy na sebe navazující a vyprávěné z různých úhlů pohledu. Mám něco takového rozepsaného ... ale zatím je to nepublikovatelná blbost :D

7 Niki ^^ Niki ^^ | Web | 4. listopadu 2016 v 18:31 | Reagovat

Já četla od Johna jen klasiku (Hvězdy nám nepřály) a ještě papírová města ( která o proti hvězdám mě docela zklamala) ale na Aljašku jsem četla dost dobrý recenze tak snad <3 Jinak ostatní knížky už znám taky z recenzí, nic méně nemám tolik času abych mohla nějakou pořádně rozečíst :( :D

8 Heaven Heaven | Web | 4. listopadu 2016 v 19:56 | Reagovat

Willa Graysona jsem četla v angličtině, je to dost dobrá knížka :) Hledání Aljašky mám taky v plánu, ale nevím kdy se k ní dostanu :( Byla jsem tu taky vypadá dobře :) Bohužel teď musím číst povinnou četbu a na další knižky už nemám tolik času :/

9 Victorie Victorie | Web | 4. listopadu 2016 v 21:30 | Reagovat

Hledání Aljašky jsem četla, není špatná :) A OD Nicholase Sparkse si chci dlouho něco přečíst :))

10 Gabriella Gabriella | 4. listopadu 2016 v 21:31 | Reagovat

Po Nicholasovi koukám už dlouho! :)

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 6. listopadu 2016 v 17:55 | Reagovat

Můžu tě uklidnit, já se považuju za literárního nadšence, a přesto jsem ani jednu z těchhle knížek nečetla. :D Přes hromady dalších knížek není čas a navíc mě děsí, že jde o tak populární knížky. To zpravidla značí, že to nebude nic náročného ani ničím zvláštním vynikajícího.
Třeba greenovky nejsou špatné, takové lehké a docela milé čtení. Ale když je člověku přes 20 a už přečetl pár dobrých knížek, nepřekvapí ani nenadchnou.
Každopádně přeju príma rýma počtení! :)

12 Viallen (all dreams are real) Viallen (all dreams are real) | Web | 8. listopadu 2016 v 15:23 | Reagovat

Ja mám takýto zoznam hádam na dve A4 a pribúda :D reálne si už pripadám skôr ako nákupca kníh než čitateľ :D No ja sa k nim dostanem! Raz isto :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama